+420 731 523 044 info@zdravypodnik.cz

Pohyb je považován za přirozenou součást živého a zdravého organismu. Jsou k němu určeny šlachy, svaly, klouby i kosti. Pohyb ale mimo jiné pomáhá k proudění tělesných tekutin, lymfy a krve. S rozvojem informačních technologií tělo spíše setrvává ve statické poloze (především v sedu) a dynamický pohyb pomocí vlastních sil (chůze, běh) se provádí méně.

 

Ochabení a zkrácení svalů

S nedostatkem pohybu nám některé svaly ochabují (břišní, hýžďové, mezilopatkové svaly) a některé se zkracují (svaly v oblasti beder, šíje, kyčlí a prsní svaly). Při tomto nepoměru vzniká vadné držení těla, objevuje se chronická bolest páteře a dochází k dřívějšímu nástupu artrózy v kloubech.

Na obrázku znázorňuje první postava správné držení těla, u ostatních tří postav lze vidět vadné držení.

V případě, že budeme omezovat statické pozice a začneme vyhledávat pohyb, aktivujeme svaly, které umí napomoci udržet správné držení těla. Tím jsme schopni snížit bolest zádových, či šíjových svalů.

Negativní vliv sedavého zaměstnání lze eliminovat také pomocí cvičení s využitím bočního tahu. Jedná se především o metodiky cvičení s:

  • therabandem
  • expanderem
  • SM systém
  • TRX RIP

Tato cvičení jsou velmi vhodnou kompenzací k sedavému zaměstnání a na tělo působí podobně jako výše zmíněný běh, či chůze.

 

Zajímá vás více o tom, jak kompenzovat sedavé zaměstnání? Neváhejte kontaktovat naše fyzioterapeuty.

Kontakt zde.