+420 731 523 044 info@zdravypodnik.cz

Lidé, pracující v sedu u počítače, jsou většinu dne v jediné statické pozici, kterou je sed. Dlouhodobé a pravidelné sezení bohužel přináší zdravotní rizika, jako jsou:

 • cukrovka
 • obezita
 • onemocnění kardiovaskulárního aparátu (např. vysoký krevní tlak, nedostatečný průtok krve v cévách, nedostatečné prokrvení a otoky dolních končetin),
 • deprese
 • bolesti zad
 • krční páteře a kloubů

Prevence vzniku těchto nežádoucích jevů z dlouhodobého sedu je zařazení do svého pracovního dne dostatek pohybových aktivit. Další možností je zkrátit dobu sedu. Mnoho lidí může namítnout, že při své práci musí sedět, jinak nic neudělá. Řešením mohou být výškově nastavitelné stoly, které umožňují pracovat v sedu i ve stoje.

 

Jaké výhody přináší samotná práce ve stoje?

Pokud pracujeme na počítači vestoje, častěji se pohybujeme, což vede k vyššímu výdeji energie. Zapojujeme více svalových partií oproti běžnému sedu. Zátěž je rovnoměrněji rozložena a neustále se nepatrně přesouvá změnou držení těla. Lépe se přemýšlí a udržuje koncentrace na pracovní výkon.

Tyto výhody potvrzuje i výzkum, který se uskutečnil na Liverpoolské univerzitě. Ukázalo se, že používání výškově polohovatelných stolů po dobu osmi týdnů má pozitivní efekt na zdraví. U úředníků, kteří se tohoto výzkumu zúčastnili a neměli žádné subjektivní zdravotní problémy, došlo k:

 1. poklesu hladiny cholesterolu
 2. snížila se bolestivost v oblasti horní hrudní páteře, krční páteře a ramen

Účastníci výzkumu se shodli na tom, že používání polohovatelných stolů je jednoduché, efektivita jejich práce se nezměnila, při práci ve stoje se cítili příjemně a jejich fyzická aktivita se v práci zvýšila.

Z tohoto výzkumu vyplývá, že změny pracovní pozice v rámci pracovní doby přináší pozitivní zdravotní efekt pro pracovníkysnižuje riziko kardiovaskulárních a metabolických onemocnění a pro zaměstnavatele přináší ekonomický benefit, kterým jsou zdraví zaměstnanci!

 

Jaké by měl mít polohovatelný stůl pro práci ve stoje parametry?

 • Výška stolu je individuálně závislá na výšce postavy.
 • Doporučuje se, aby lokty byly ohnuty do pravého úhlu, nebo lehce víc.
 • Monitor, stejně jako v sedu, tak i ve stoje je nastaven tak, aby horní okraj obrazovky byl umístěn ve výšce očí a krční páteř byla v přirozené,
  napřímené, pozici.
 • Důležitý je prostor pro nohy, který musí umožnit měnit postoj. Pod stůl je vhodné umístit menší schůdek, aby si na něm mohla jedna
  noha odpočinout, a tím dosáhnout změny postavení v bederní páteři.
 • Pokud je podlaha příliš tvrdá a studená, doporučuje se použití izolační podložky.
 • Dalším zajímavým prvkem je masážní podložka pod nohy, které přes reflexní prvky dokáže tělo příjemně nabudit.

Zdroj:

https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-015-2469-8

https://backcentre.com.au/wp-content/uploads/2017/12/businessman-leaning-back-in-his-chair-while-working-on-computer_sizeL-940×628.jpg

https://wiki.43folders.com/index.php/Working_while_standing

https://www.stavitelnestoly.cz/cz