+420 731 523 044 info@zdravypodnik.cz

Práce na počítači se v dnešní době stává nedílnou součástí téměř každého z nás. Už stokrát jsme si položili otázku, zda je náš stůl s počítačem umístěn správně a jestli jsme si zvolili správné osvětlení. Ve skutečnosti je zvolení nevhodného světelného zdroje jednou z příčin snižování produktivity práce a rychlejšího nástupu únavy očí.

 

Přirozené denní světlo

K práci na PC je nejdůležitější dostatek světla. Nejlepší je přirozené denní světlo, které prospívá duševnímu zdraví a má vliv na mentální výkonnost. Je proto vhodné, aby kancelářská místnost byla vybavena oknem. Okno je nejen zdrojem přirozeného světla, ale je zdravé se z něj několikrát za den podívat. Oči si tak odpočinou od obrazovky počítače a pohled do dálky pomůže uvolnit svaly oka, a tím zmírnit jejich únavu.

Pracovní stůl s PC by měl být umístěn bokem k oknu. Samozřejmě je důležité, dát si pozor na to, aby se světlo zvenčí neodráželo od povrchu obrazovky a příliš neoslňovalo. Pomoci mohou žaluzie, zástěny apod. Nevhodná je poloha zády, nebo čelem k oknu. Tím dochází k odleskům na monitoru, oslnění slunečním zářením a tedy zvýšenému namáhání zraku.


,,Tak můžeme zlepšit svoji produktivitu a navíc se při práci budeme cítit více svěží.“


Důležité je centrální světlo, pro které jsou nejvhodnější zářivková svítidla. Ta rovnoměrně zaplní celou místnost světlem a zamezí vzniku stínů na pracovním stole. Pro práci v kanceláři se doporučuje denní bílá barva (od 5 000 Kelvinů). Tento typ osvětlení má hodně jasné, prudké světlo a někdy mívá až namodralý odstín. Taková barva podporuje soustředění a méně se při ní unavují oči. Důvodem pro studenější osvětlení kanceláře může být i skutečnost, že při modrém světle je spánkový hormon melatonin vyplavován v mnohem menší dávce. Tak můžeme zlepšit svoji produktivitu a navíc se při práci budeme cítit více svěží.

Jak zjistit do jaké barevné skupiny konkrétní světelný zdroj patří? Je třeba vědět, kolik vyzařuje Kelvinů, neboli jaká je jeho teplota chromatičnosti. Údaj o počtu Kelvinů lze nalézt na krabičce každého světelného zdroje. Platí jednoduché pravidlo – čím více Kelvinů, tím je barva bělejší až namodralá.

 

Doporučená intenzita osvětlení

U osvětlení v kanceláři je důležité zvolit nejen jeho vhodnou barvu, ale také správnou intenzitu. Ideální je, pokud světlo působí přirozeně a zároveň je v souladu s denní dobou. Minimální intenzita osvětlení pro práci na počítači je 500 luxů.

Pokud pracujete po nocích, případně večer v zimním období, myslete na příjemné a dostatečné osvětlení místnosti a na pořízení svítidla nad pracovní stůl. U stolů umístěných u zdi lze použít zářivkové svítidlo zavěšené na zdi nad pracovním stolem. Daleko častější je použití stolní lampy. Správná kancelářská lampa by neměla oslňovat. Musí mít neprůhledné stínidlo a nesmí z ní vyčnívat světelný zdroj. Je vhodné, aby okraj lampy byl nad úrovní očí.

Ty z vás, kteří pracujete na PC také doma, by mohlo zajímat, že pro kvalitnější a zdravější spánek byste měli alespoň 30 minut před spaním vynechat chladné bílé světlo. To znamená nepracovat s tabletem, PC, mobilem a podobným zařízením, které toto světlo vyzařuje.

Pomáháme vám pracovat zdravě!


Zdroje:

https://zsbozp.vubp.cz/hodnoceni-osvetleni-vnitrnich-pracovnich-prostoru

https://www.tzb-info.cz/bozp/16590-osvetleni-pracoviste

https://onlinemba.unc.edu/blog/how-lighting-affects-productivity/

https://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/clanek/zdrave-svetlo–622

https://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/clanek/svetelnyaudit-cz-radi-pred-spanim-nekoukejte-do-mobilnich-telefonu-a-na-pracovisti-svitte-spravne–1934

https://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/casopis/tema/svetlo-a-biologicke-hodiny–15461

https://atelier-dek.cz/umele-osvetleni-z-pohledu-projektanta-203

https://www.directivecommunication.net/wp-content/uploads/2017/10/Made-in-office-1429_1.jpg

https://www.labour.gov.on.ca/english/hs/pubs/comp_erg/gl_comp_erg_3.php