+420 731 523 044 info@zdravypodnik.cz

Zátěž meziobratlové ploténky

Statická pozice páteře způsobuje dlouhodobé stejnoměrné zatížení meziobratlové ploténky. Ploténka tak nemá potřebné změny tlaku, které jsou zásadní pro její výživu. Setrváváním v jedné pozici (sedu) se podporuje rychlejší degenerace ploténky. Dalším problémem je, že statická zátěž v sedu způsobuje odtok tekutiny z meziobratlové ploténky, což celý proces degenerace urychlí.

Nachemson demonstruje, že tlak na ploténky v bederním úseku je v obloukovitém sedu téměř dvojnásobný než ve stoje, navíc je rozložen nestejnoměrně (obrázek 1). Větší tlak je především na přední straně ploténky současně s natahováním zadní části ploténky, což má za následek posun střední tekuté části ploténky zadním směrem. Při dlouhodobém obloukovitém sedu je pouze otázka času, za jak dlouho se dostane střední tekutá část na zadní okraj ploténky, až jej opustí a vznikne tak klasická hernie (výhřez) meziobratlové ploténky.

Obrázek 1.

Změny tlaku na ploténku

Změny tlaku na ploténku se dějí především při vhodně zvolených pohybových aktivitách, jako je chůze, běh, poskoky apod. Problém však nastává u chronicky stažených (aktivovaných) zádových svalů podél páteře, které nadměrně tlačí jednotlivé obratle k sobě bez možnosti oddálení, či přiblížení. V tomto případě se musí nadměrná aktivace svalů uvolnit a poté dochází opět k žádané změně tlaku při výše zmíněných pohybových aktivitách. Přehnanou aktivaci zádových svalů uvolňujeme protažením a vyrovnáním svalové nerovnováhy popsané v předchozím článku.